Ara

Yağmalanan Güzelliklerin Yenisi: Kelebekler Vadisi

  • Bunu Paylaş:
post-title

Ülkemizin turizme ne kadar açık olduğu kuşkusuz. Peki bu demek midir doğal güzellikleri göz tatmini için yağmalayalım? Bu kadar duyarsız insanın bir arada burayı da mahvetmesine izin mi vereceğiz?

Bu pandemi sürecinde eve kapandığımız günlerde sıkılıp bunaldığımızı inkar eden vatandaşlarımız yoktur. Kapanmanın bitmesi ardından birçok insanımız rahatlayacağı, tatil yapacağı yerler arayışına koyuldu. Hatta farkındayız ki şu süreçte ülkemiz kendi vatandaşlarından çok turistlere yatırım yaptı.

Her şey bir yana doğal güzellikleri ile ortaya çıkan şahane bir ülkemiz var. Ama o kadar doğal güzelliğin yanında bir o kadar duyarsız insanımız… Bundan seneler öncesine, bugüne veya yarına göz ucuyla dahi  bakıldığında gezip görmek dışında doğamıza ne kadar iyi baktığımız tartışmaya çok açık bir konu. Her şeyi talan etmeye, yağmalamaya alışıp doğayı ne kadar kirlettiğimizi çoktan unuttuk.

Konuya biraz objektif yaklaşıldığında bu durumda yapılması gereken en önemli şeyin bu duyarsızlıklara karşı önlem almak olduğunu söyleyebiliriz hatta savunabiliriz ancak önlemler bir yana alınan kararların doğrultusu hep daha çok doğal güzelliği turistik alana çevirmek ve ticarete dökmek.

1044134500_0_-1_1000_541_1000x541_80_0_0_ac25fd6456f4b35864ff634b6e6f93e2

TMMOB Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Doç. Dr. Öncü Başoğlan Avşar, Muğla’nın her yerinin yıllardır kaçak yapılarla turizme açıldığını, şimdi de sıranın Kelebekler Vadisi’ne geldiğini söyledi.Birgün'den Berkay Sağol'un haberine göre; Avşar, “Öncelikle 1. derece, 2. derece ve 3. derece şeklindeki tanımlar ‘Kesin Korunacak Hassas Alanlar’, ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’ ve ‘Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları’ olarak değişti. Kelebekler Vadisi de dahil olmak üzere Muğla’da birçok alan ‘Nitelikli Doğal Koruma Alanları’ statüsüne düşürüldü. Uzun yıllardır yakın çevresinde süre giden yoğun turizm etkisinden Kelebekler Vadisini koruyan 1. Derece Doğal Sit statüsüne sahip bir korunan alan olmasıdır. Statünün bu şekilde değiştirilmesiyle Kelebekler Vadisi artık korunamayacak” dedi.

780x411-kelebekler-vadisine-hassas-koruma-1570256987473

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban da, şöyle konuştu: “AKP’nin özellikle belediye yönetimini alamadığı kıyı kentlerimizi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle birtakım uygulamalar yaparak yandaş şirketlere peşkeş çekmeye çalışan siyasi iktidarın, keyfi uygulamalarının önüne geçilmelidir. Kelebekler Vadisi'nin 1. derece doğal sit statüsünün düşürülmesi, adım adım bölgenin yağmalanma habercisiydi. Bu bölgenin yapılaşmaya açılması ise bu talan projesinin son adımıdır.

Ekran görüntüsü 2021-06-03 212409


 

Raporda önümüze konulan seçenek ‘’nitelikli koruma’’ adı altında konumu turizme açmak. Biz vatandaşlar biliyoruz ki bu sözün arkasına sığınılarak birçok doğal alan talan edilmekte. Kelebekler Vadisi’nde sürdürülecek her çalışma ve turizm faaliyeti doğal dengeyi bozacaktır. Bu kadar çalışmanın ardından sürüyle gidilecek topluluklar belki de bir doğal alanının daha mahvolması olması için yeterli sebeplerdir.

Ülkemizin bize sunduğu binlerce çeşitlilik binlerce güzellik arasında onları koruyamamak ne büyük acizliktir. Doğanın bize değil bizim doğaya ihtiyacımız olduğunu hala anlayamamak ne kadar da korkunç. Elimize geçen her konumu ticarete döküyor olmamız acınası bir haldir.

Biz vatandaşlar belki sözlerimizle doğanın adaletini sağlayamayız ancak bu korumasızlığa karşı duruşumuzu değiştirebiliriz.


 

 
 

Zeynep Yaman

Zeynep Yaman