Ara

Türk Milli Takımının Başarısızlık Nedeni

  • Bunu Paylaş:

Milli takımımızın başarısızlığı neden değişmiyor. Yıllardır aynı şekilde bir enerji düşüklüğü bir manevi düşüklük. Zincirleri kıramanın sebebi  takım oluşturma formülü bulamamaktan mı geçiyor.

Türk Milli takımımızı yıllardır izliyoruz her daim yıldız oyuncularımız golcu futbolcularımız olmasına rağmen başarıya ulaşmakta zorlandığını görüyoruz. Bu sorun Teknik direktörlerden kaynaklanıyor desek o da değil çok değerli teknik kadrolar yerli ve yabancı hepsi elinden geleni yaptı. 

Milli takım oyuncularımız da  birbirinden kıymetli.

Sporcularımızın geneline bakıyoruz son günlerde gerçekten erkek sporcu olsun bayan sporcu olsun  bireysel olarak önemli başarılara imza attılar altın gümüş madalya ile istiklal marşımızı  ve bayrağımızı dalgalandırdılar. Büyük şeref duyduk gururlandık. Başarılarının devamını dileriz.

Aynı duygular futbol oyuncularımız içinde geçerli. Ama futbol oyuncularımız en çok parayı kazandıkları halde.,yıldız oyuncularımız Avrupada top koşturdukları halde neden başarısız oluyoruz.

Avrupa futbolunu övüyoruz oyuncuların ne kadar enerjik çevik ve uyumlu olduğunu böyle bir müzik ahengi içinde çalım. yaparak golleri arka arkaya tereyağından kıl çekerler gibi attığına şahit oluyoruz.

Bu başarı ne futbolcudan kaynaklanıyor ne de teknikdirektörden. Düpedüz takım olmayı becermekten geçiyor. TAKIM DEMEK UYUM demektir.

Uyumu yakalarsan ahengi de yakalarsın. Takım olmak birlikteliktir bir bütün olmaktır.

Milli takımı izlerken gördüğüm en önemli tavır oyuncularımızın bir hedefe değilde ayrı ayrı hedeflere koşuyormuş gibi görünmeleri. Sanki hepsi kendi hedefini belirlemişte birlikte hedef belirlemiş izlenimini veriyor.

Şenol Güneşe haddimiz değil ama futbol oyuncularına Uyumu öğretmeli yada birbiriyle uyumlu futbolcuları tercih etmesini tavsiye ederim.

Çünkü baktığımızda bu oyuncuların  anasını bulmaya koşan kuzular gibi görüntü sergilemesi sanki bir takım ruhunu değil de bireysel ihtiyaca göre ayrı ayrı koşan kişileri gösteriyor.

Örnek vermek gerekirse bu kuzular analarını bulmaya değilde hepsi birlikte çobanın elindeki biberonla koşsaydı hedefleri aynı olurdu.

Yani başarıya gitmek birlik beraberlik uyum ve üzerine düşeni yaparak olur. İşte iyi futbol takımlarında gıbta ile izlediğimiz  bu uyum var. Nitekim bizim yıldız futbolcularımız Avrupada bu uyumlu takımlarda başarıdan başarıya koşuyor.

Önemli olan uyumlu olmayı kendi milli takımımızda gerçekleştirebilmemizdir.

Kaynak:Şemsi Sarp 

Gökkuşağı Nur

Gökkuşağı Nur

Ressam Yazar Araştırmacı Bu hayatta pozitif olurken eleştirerek ve merak ederek olumlu anlamda hayata ve canlılara yaklaşımımla sevgi saygı ve edep oranında yaşamak, hayattan zevk alırken mutlu olmak ve her şeyden önemlisi şükretmek. Bu koca ummanda hayattan ders alarak gelecek nesillere aktarmak en önemli emelim