Ara

İnsanlık; Oksijenimiz Bitiyor!

  • Bunu Paylaş:
post-title

İnsanoğlu doğayı acımasızca yok ediyor. Artık ne hayvana ne de doğaya saygıları kaldı. Hiç acımadan ormanların yok edilişini izler olduk. Şehirdeki ormanları ve ağaçları keserek binalar dikilmeye başlandı. İstanbul’da artık nefes alacak yer kalmadı. İnsanların her boşluğa Avm dikmeleri sonucunda İstanbul'da yaşayan insanlar temiz havalar soluyamaz oldu. Sizlere birçok haber anlatacağım ve insanoğlunun acımasızlığına beraber tanık olacağız.

Üsküdar'ın Salacak semtindeki ağaçları kestikleri gerekçesiyle 6 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin, ağaçları kesmeleri için kendilerine 35 bin lira verdiğini söyledikleri öğrenildi.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/uskudardaki-agaclari-kesmek-icin-35-bin-lira-almislar-1825415

sküdar-ağaç-kesmek
 

İnsanoğlunun para için yapamayacağı şey yok değil mi? Keşke yaşanan tek olay Üsküdar'daki ağaç olsa bir başka haber de Kadıköy'de yaşandı. Tarihi ağacı hiç düşünmeden bina için kestiler.

Kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan ve yeniden yapılacak olan binanın bahçesindeki 100 yılık tarihi çam ağacı elektrikli testere ile kesildi. Komşuların tepkileri üzerine kesim yapan çalışanlar malzemelerini geride bırakarak kaçtı.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/100-yillik-agaci-kesip-kactilar-41734530

kadıköy- ağaç - 100 yıllık
 

İnsanların daha fazla bina dikmesi arzusu yüzünden tarihi ağaçlarımızdan oluyoruz. Ve bu böyle de devam ediyor. Sessiz kalıyoruz ama bilmiyoruz ki kendi geleceğimizi mahvediyoruz. Gelecekteki nesile bırakabileceğimiz yeşil alan sayısı gitgide azalıyor. Artık iklim değişiyor ve doğa insanoğlunun yaptıklarına cevap veriyor.

Bir başka haber de Maltepe'de yaşandı maalesef ki. Parkın yeşillik alanlarına beton dökülerek yeşil alanlar yok edildi!

Atatürk Parkı’nın yenileme çalışmaları kapsamında betonla kaplanması, mahallelilerin ve çevrecilerin tepkisini çekti.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/yesil-degil-beton-park-41803081

park-maltepe-ağaç
 

Çocukların parkta yeşil alanla buluşmasını isterken insanlar, parkı betonlaştırıyorlar.  İnsanlar artık bina ya da beton görmek istemiyorlar. İstanbul’un temiz havası kalmadı artık. Daha çok bilinçlenmeliyiz, TEMA gibi kurumlara bağışlarda bulunarak daha fazla fidan dikmeliyiz. Kendi geleceğimizi başkalarının eline bırakarak değil kendimiz kendi geleceğimizi kurtarmalıyız.

Bir başka haber de insanlar yılbaşı için ağaç kesiyorlar... Ne kadar bilinçsiz bir toplumuz değil mi?

İstanbul Arnavutköy'de yılbaşı için kaçak çam ağacı kesenler, orman memurları tarafından suçüstü yakalandı.

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/arnavutkoyde-yilbasi-icin-cam-agaclarini-kesen-kisiler-sucustu-yakalandi-41690219

arnavutkoy-yılbaşı-çam-kesmek
 

İnsanoğlu ne kadar acımasız değil mi? Neden böyle bir şey yapar peki insan? Hangi öfkesini, kinini ağaçtan çıkarır? Hepsinin cevabı yetişmekte ve insanın kendini yetiştirme becerisinde. İnsanoğlu işte gücü neye yeterse ona zarar veriyor. Ama anlamıyor ki o ağaç ona nefes olacak...

Birçok haber okudunuz şimdiye kadar. Ve hiçbirinin ağaç kesiminin mantıklı bir yanı yok maalesef... İnsanlar sırf canları istiyor diye ya da bina dikip para kazanmak amacıyla acımadan o ağaçları kesiyorlar. Kimileri karşılığında para alıyor, kimileri sırf yılbaşı eğlencesi için kesiyor, kimileri yasaklanmasına rağmen tarihi ağacı elektrikli testere ile kesiyor. Neden peki, neyin öfkesi bu?

İnsanlığa sorgusuzca nefes olan ağaçlara saygılı olmayı öğrenmeliyiz. Ağaçların bir canlı olduğunu ve canlıların da öldürülmemesi gerektiğini bilmeliyiz. Yazık... Bu ağaçları kesenler yarın bir gün hayvanları tekmeleyen insanlar oluyor. Ağaca ve hayvana saygısı olmayan kişinin zamanla insana da saygısı kalmıyor. İşte bu durumların hepsi eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Küçücük çocukların kafalarını sadece matematik bilgileri dolduracağız diye sevmeyi ve çevresini korumayı öğretmiyoruz.

Müfredatlarımıza sadece pozitif bilim koyuyoruz ve ruhsuz bir nesil yetiştiriyoruz. Önce o küçük çocuklara saygıyı öğretmemiz gerekiyor. Daha sonra sevgiyi öğretmemiz gerekiyor. Sevgi ve saygı ile büyüyen bir nesil ile doğaya olan saygıyı kazanabiliriz. Çocuklara ilk olarak TEMA gibi vakıfları öğretmeliyiz. Küçük çocuklara fidanlar diktirmeliyiz. Onlar için fidanlar hediye etmeliyiz. Onlara ağaçların bizim için ne kadar önemli olduğunu fark ettirmeliyiz.

Doğamızın bizden alacağı var. Ağaçları kesip yerine diktiğimiz beton yığınlarının cevabını insanlık olarak vereceğiz. Bizden sonraki nesillere bırakamadığımız ormanlık alanların hesaplarını vereceğiz. İnsanların temiz hava solumasına engel olduğumuz için bu hesabı vereceğiz. İnsanlık olarak bu doğaya çok şey borçluyuz ve biliyoruz ki er ya da geç o borcu ödeyeceğiz...

Aynur Tuna

Aynur Tuna