Ara

Kadınlar Toplumun Belirlediği Kalıplara Sığmak Zorunda Değildir!

  • Bunu Paylaş:
post-title

         Kadın demek, "kadın" hariç her şey demek bu coğrafyada. Kadın annedir, kadın aşçıdır, kadın eştir, kadın bakıcıdır... Her tanıma sığdırdık da bir kadın'a sığdıramadık kadınları. Gelin bugün kadınları sığdırdığınız kalıplardan kurtaralım ve yalnızca kadın olarak var edelim onları.


123
 

         "Kadın, annedir." Kadın, biriyle evlenmek zorunda olmadığı gibi anne olmak zorunda da değildir. Bu bir zorunluluk değil çiftlerin ortak kararı ve tercihi olabilir ancak. Kadın, annedir demek, onu bu kalıba zorla sokmak demektir.

         "Kadınlar, iyi yemek yapmalıdır." Kadınlar, iyi yemek yapmak zorunda değildirler. Hatta sırf kadın oldukları için yemek yapmayı bilmek zorunda da değildirler. Beslenme, kadın-erkek herkesin temel ve kişisel ihtiyacıdır. İnsanlar, karnını doyurmak için yemek yaparlar. Bu durumda erkek de kendi yemeğini kendi yapabilir. Kadın, yemek yapmakla görevlendirilmiş bir robot değildir.  

kkk
 

        "Kadınlar, ev işleri yapmayı bilmezse evde kalırlar." Hiçbir kadın, evlenmediği için aşağılanamaz. "Evde kalmak" diye bir söylem, anlamsızdır. Kadın, yalnızca ev işlerine hakim değil diye eksik değildir. Yaşadığı alanı temiz tutmak da insana ait bir davranıştır. Erkek de yaşadığı ortamı temizlemelidir. Daha kendi temizliğinin sorumluluğunu alamayan bir bireyin evlenmesi zaten toplum için zararlı bir durumdur. 

      "Kadın, erkeğin namusudur." Namus, kadının biyolojik yapısıyla ilgili bir kavram olmadığı gibi yalnızca kadın için geçerli olan bir kavram da değildir. Hiçbir erkek, birlikte olduğu kadının sahibi değildir. Ayrıca, nasıl ki erkekler için evlilik öncesinde ilişki doğalsa bu, kadın için de gayet doğaldır. Namus, yalnızca karakteristik bir kavramdır. 

kadın erkek eşitliği
 

      Kadın, insanların sahip olduğu bütün yetilere ve özelliklere sahiptir. Çünkü kadın da erkek de insandır. Kadın özgürdür, kendi kararlarını kendi verebilir, hayatına alacağı insanları seçebilir. En önemlisi de bütün bunların dışında istediği bambaşka şeyleri de yapabilir ve yaşayabilir.

      "Kadını, aşağı ya da üstün görünce değil insan olarak görünce medeni olacağız."

         

     

Belinay İpek

Belinay İpek