Ara

Hayalleri Çalınan Çocuklar

  • Bunu Paylaş:
post-title

Çocuk, büyüyebilmek ve sevebilmek için çocukluğunu yaşayabilmelidir. Çocuk, dışarıda top oynamak ister, eve gelince yorgun bir şekilde uyuya kalmak ister; çocuk koşmak, gülmek, eğlenmek ister. Çocuk, çocuk olmak ister. Sorumluluk yüklenmez çocuklara. Çocuğun hayattan tek beklentisi mutluluk ve sevgidir. Çocuk sevgiyi ailesinde arar ilk başta, sonra dışarıdaki arkadaşları tarafından sevilmek ister. Ailesinde yeterli sevgiyi ve sahiplenmeyi göremeyen çocuklar, erken yaşta büyürler. Mesela yoksulluğun içine doğan çocuğun doyasıya çocukluğunu yaşama hakkı yoktur. Küçük yaşında başlar eve ekmek getirmeye. Top oynayabilmek, mutlu olmak, gülmek hayata erken yaşta atılmış çocuklar için lüks olur. Oysa ki çocuğun en büyük hakkıdır top oynamak, gülmek, mutlu olmak. Kimi erken yaşta hayata atılan çocuklar, ileriki yaşlarda hayata mutlu bakamazlar. Hep çocukluklarına özlem duyarlar. Yaşayamadıkları çocukluklarına üzülürler. Geri de alamazlar zamanı. Gitmiştir çocukluk yılları. Çok erken yaşta alınmıştır hayatın sorumluluğu. Çok erken yaşlarda küsülmüştür hayal kurmaya. Hayalleri çalınır erken büyüyen çocukların. Hayalleri çalınır küçük yaşlarda çocuk işçi olarak çalışan çocukların. Bünyelerinin kaldıramayacağı kadar yük yüklenir sırtlarına. Taşıdıkça ağırlaşır o çocuklar. İlk başlarda belki umutları olur bu durumdan kurtulmak için ama zamanla azalır o umut. O çocuklardan geriye ne bir çocuk ne de bir umut ne de bir hayal kalır. Hayalleri çalınan, umutları yok edilen çocuklar olarak yaşamlarına devam ederler.

ocuk-işçi-çalışan-emek
 

Çocuklar... Ne çok şeyi hak ediyorlar aslında. Sevilmeyi, küçük bir gülümsemeyi, sıcacık yataklarında yatmayı ne çok hak ediyorlar. İşte bazı çocuklardan bu haklar alınıyor.

Bu dünya çocuk işçi olarak çalışan evine bakmak zorunda kalan çocuklarla dolu. Çocuk işçi çalıştırıp az para veren insanların kalpleriyle dolu bu dünya. Merhametsiz insanların yönettikleri çok kötü bir dünya bu. İnsanların acımasız olduğu, herkesin çıkar sağladığı bu kötü dünyada az paralara çalışan çocuk işçilerin sesi olacağız. Biz o çocukların hayatlarının ve hayallerinin çalınmasını önleyeceğiz. Bir çocuğun daha gözünden düşecek yaşa karşı çıkacağız. Çocukların sırtlarından taşıyamayacakları yükleri alacağız.

ocukişçi

Ülkemiz de çocuk işçiler için 2018 yılını “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Yılı” olarak benimsenmiştir. Fakat hala daha birçok çocuk işçi bulunmaktadır. Çocukların yeri tarlalar, sanayiler, sokataki satıcılık gibi yerler değil. Çocuğun yeri mahallesindeki top oynadığı yer, yattığı yatak ve gittiği okuldur. Bir dünyada adaleti sağlayamazsak çocuklara hak ettikleri yeri veremeyiz.

Çocukların en büyük haklarıdır çocuk olmak, biz bu hakları ellerinden alamayız. Suçtur bir kere küçücük çocuğu çalıştırmak. Sokakta yatan çocukların, evlerine ekmek götürmek zorunda kalan çocukların, okuyup diğer kardeşlerine bakma yüküne sahip olan çocukların haklarını bizler koruyacağız. Zulüm görürken seslerini çıkaramayan çocukların ellerini bizler tutacağız. Bir çocuğun daha açlıktan ölmesine izin vermeyeceğiz mesela... Bir çocuğun hayalleri çalınmayacak. Çocukların en büyük sıkıntıları oyunu bırakıp eve gitmeleri olacak. 10 yaşındaki çocuk evin su faturasını düşünmeyecek mesela. Kardeşleri aç kalmasın diye günlerce ve saatlerce az maaşa çalışmayacak. Dünya’da adaleti sağlayabilmek için önce buradan başlamalıyız.

ocuk- çalışan- işçi

Aslında biliyoruz, dünya adaletsiz. Ne kadar adil dünya anlayışıyla yaşamak istesekte öyle olmuyor. Kimi insanların önüne altın tepsi ile sunulan fırsatlar, kimilerinden alınıyor. Kimileri şanslı doğuyor, kimileri gözlerini ilk açtığında şansızlığa doğuyor. Hayat bazılarını asla sınava sokmuyor, diğerlerini sınavdan çıkarmıyor. Birileri daha çok sınanıyor ve hep mücadele ediyor, bazıları mücadele etmeden istediği hayatı yaşıyor. Kimileri şanslı olabilmek, sadece yemek yiyebilmek için bile çabalıyor; kimileri her istediği yiyebiliyor. Dünya’nın bir tarafından insanlar açlıktan ölüyor, öbür tarafı da yemekleri çöpe döküyor. İnsanoğlu işte her yerde ayrımcılığa bir noktada ulaşmayı başarıyor. Diyorum ya, adaletsiz dünya en çokta çocukları üzüyor...

alışan çocuk- okul
 

Aynur Tuna

Aynur Tuna