Ara

Haksızlığa Uğramak; Torpil

  • Bunu Paylaş:
post-title

Çabalamak, bir insanın isteğinin ne kadar çok olması ile akalıdır. İnsanlar çocuk yaşlarından itibaren okumaya ve sınavlara girmeye başlarlar. Bir meslek sahibi olmak için çıktıkları yolda en büyük yoldaşları onların umutları ve çabalarıdır. İnsanların umutları ve çabaları elinden alındığı zaman o insanın hayal kırıklığı tamir edilemez hale gelir. Haksızlığa uğrayan bireyleri daha sonra topluma kazandırma ihtimalimiz oldukça düşüktür. Ülkemizde de yaygın olan torpil, hak etmeyen insanların yıllarca emek eden kişilerin yerine gelmesine olanak sağlar. Ne yazık ki, ülkemizde torpil her alanda yapılmaktadır. Türk geleneğinde tanıdık sokarak iş çözme, tanıdıkla iş ayarlama gibi durumlar oldukça yaygındır. Eski zamanlarda bu durum insanların gözüne çok batmasada şu anki gelişen dünya ve insanların tek tıkla istedikleri yerlere ulaşabilmesi insanların torpili daha çok fark etmesine olanak sağladı. Genç neslin işsizlik oranın artması, genç insanların iş bulmada zorlanması gibi durumlar torpili daha görünür kıldı. Gelişen genç nesil bu durumun farkında olduğu için torpilin geçerli olduğu yerlere daha çok tepki vermeye başladı. Aslında baktığımızda gençlerin hak ettikleri yerlere gelememesinin bir sebebi de torpil... İşte bu yüzden zaten beyin göçü oranımız ya da genç neslin yurt dışına gitme istekleri daha fazla.

torpil


 

İnsanlar, hak ettiklerini hak ettikleri şekilde alamayınca gitmeyi tercih eder oldular. Yeni mezun olan bir kişi kendi sektöründe iş bulamayınca ve tanıdığı olmadığı için işsiz kalma durumu yaşadığı zaman çareyi ne yazık ki gidip yurt dışında garsonluk yapmakta bulmaya başladı. Bu gençlerin haklarını daha çok yerlerse, daha çok genci hayal kırıklığına uğratırlarsa ne yazık ki geleceğin Türkiye’sinde çok az geliştiren gençlik kalacak. Gençlerini kaybeden Türkiye ise Z kuşağını yani üreten, sosyal olan, hızlı kavrayan kuşağını kaybedecek. Z kuşağının en önemli özelliği teknoloji çağında gelişmiş olmalarıdır. Ne yazık ki böyle giderse bu gençlerimizden kocaman bir sıfır elde   edeceğiz.

torpil-işe alım


 

Torpilin ve haksız kazancın bu kadar çok olduğu bir memlekette insanların adalet duygusunun aslında ne kadar da az olduğunu görüyoruz. İnsanların, yıllarca atama bekleyen ya da CV’si dolu olsun diye öğrencilik hayatında durmadan çalışan ve kendini geliştiren insanların haklarını gözlerini kırpmadan yemelerini artık kaldıramıyoruz... Atanamayan öğretmenlerin, iş bulamayan gençlerin intihar etmelerini istemiyoruz. Haklı işe alımlar, haklı atamalar olsun istiyoruz. İnsanlara yaşatılan hayal kırıklıkları insanları depresyona sürüklemektedir. Depresyon ise halk arasında ciddiye çok alınmasada zor olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Depresyon içerisinde olan insanın ne yapacağını kestiremeyiz. Depresyon insanı bir anda mutlu yapabildiği gibi bir anda da mutsuz hissettirebilir. Depresyon hastalığının sonucu ölüme kadar da gidebilir. Hayatında çocuk yaşlarından beri çabalayan insanların göz göre göre haklarının yenmesinin kabul etmesini o insanlardan bekleyemeyiz.

Atanamayan genç öğretmen intihar etti

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/atanamayan-genc-ogretmen-intihar-etti-2354802/

Bir insana ülkemizdeki torpili görüyor eleştiriyor diye kızamayız mesela. Kızamayız o insanın hakkı yendi diye. Torpilin bu kadar işlememesi lazım artık. İnsanların dur demesi, hak yemekten korkması lazım artık. Bir insanın bir meslek sahibi olabilmesi için en az 16 sene okuması gerektiğini unutmamalıyız. En güzel gençlik yıllarını okulda ders dinleyerek, sınavlara girerek ya da sunumlar yaparak geçirdiğini unutmamalıyız. Bir insan o sıralarda ömür çürütürken, başka birinin torpil ile onun yerine geçmesine son vermeliyiz. Artık, ülkemizde hak edinin ödüllendirildiği noktaya gelmeliyiz. 

torpil-karikatür-merdiven

Sizler için birkaç haber koyduk. Ülkemizde hak edinin hak ettiğini aldığı, gençlerin daha umutlu günlere baktığı zamanların gelmesi dileğiyle.

Mansur Yavaş, Melih Gökçek döneminde torpille işe alınanları dev ekranda ifşa etti

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mansur-yavas-melih-gokcek-doneminde-torpille-ise-alinanlari-dev-ekranda-ifsa-etti-290085h.htm

Yurttaş, personel sınavında yeterli puan almasına rağmen işe kabul edilmedi

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/yurttas-personel-sinavinda-yeterli-puan-almasina-ragmen-ise-kabul-edilmedi-1832954

                                       

adalet-işe alım


 

Aynur Tuna

Aynur Tuna