Ara

EMEKSİZLİĞİN GETİRİSİ YILLARIN ÇABASINDAN DAHA FAZLA!

  • Bunu Paylaş:
post-title

Ben bir öğretmenim. Çalıştım, çabaladım, üniversite sınavını kazandım. 4 yıl boyunca eğitimimi aldım. Çocukları, gençleri sevmeyi öğrendim. Bilgilerimi aktarmayı öğrendim. Gelecek nesiller yetiştirmeyi öğrendim. Öğrendiklerimi aktarabilmek için KPSS sınavına girdim. Atanamadım !

Ben de bir öğretmenim. Yıllarımın emeğini KPSS sınavı ile kazandığımı düşündüm. Aldığım ücret ile hayatımı çok zor geçindiriyorum.

Ben bir işçiyim. İnşaatta çalışıyorum. Bütün gün tuğla taşıyorum. Vinçlerin tepesindeyim. Korkuyorum bana bir şey olacak evime artık ekmek götüremeyeceğim diye. Çocuklarım bensiz ne yapar diye korkuyorum. Aldığım ücret karnımızı doyurmaya anca yetiyor. O da kesilirse ne yaparlar diye düşündükçe korkuyorum.

Ben bir avukatım. Çalıştım, çok çalıştım ve hukuk fakültesini okumaya hak kazandım. Yıllarca çok yoruldum. En büyük hayalimi gerçekleştirdiğimi sandım. Elime diplomamı aldım. Ama çalışamıyorum. İş bulamıyorum. Yıllarım ve hayallerim yaşadığım konumda bir çırpıda yerle bir edildi.

işsiz

 

Bir de olayın diğer yüzünü görmek isteyenler var mı?

Ben bir sosyal medya fenomeniyim. Çektirdiğim fotoğraflar, videolar ve yaptığım reklamlar sayesinde para kazanıyorum. Aldığım ücretler reklam başına değişiyor. Aktif olmam demek o kadar insanı kitleme dahil etmem bu da o kadar kazanç demek.

Yorumlayacak ne kadar konu var. Ses çıkaranların sesleri basit bir savunmayla kesiliyor. Bu işi yapanlar tepkilere ‘’sen de yap’’ cümlesi ile karşılık veriyor. Peki sonumuz bu mu? Biz bu denli robotlaşacak kadar geriledik mi? Ne oldu kutsal saydığımız o mesleklere? Değeri azalacak emektarlar mıyız bizler? Yoksa elimize telefon alıp oturduğumuz yerden para kazanmak mı bu ülkenin ve biz insanların hak ettiği?

Ekran görüntüsü 2021-06-09 174136

Ataması yapılmayan öğretmenler Ankara’da eylem yapıp 40 bin ek atama taleplerini haykırırken, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da sosyal medya hesabından öğretmen ataması sorununa dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.Babacan, “Açıklanan öğretmen açığına ve emekli olan öğretmenlerimiz olmasına rağmen en az atama bu sene yapıldı. Eğitimde ve öğretmen atamalarında ihtiyaçlar derhal giderilmelidir. Eğitim her zaman bizim önceliğimiz olacak” dedi.

 

Ekran görüntüsü 2021-06-09 180352

Mevsimlik işçiler ekmeklerini taştan çıkarıyor

Mevsimlik işçiler ekmeklerini taştan çıkarıyor Muş'un Bulanık ilçesinin Uzgörür beldesinde mevsimlik işçi olarak çalışan vatandaşlar, volkanik bölgelerden ilkel yollarla çıkardıkları taşları satarak kendi geçimlerini sağlıyorlar.Uzgörür beldesinde günün büyük bir bölümünü güneşin altında balyoz ve kazma sallayarak geçiren işçiler, ekmeklerini taştan çıkarıyor. Kırsal bölgelerde oluşan volkanik kalıntıları kazma, murç, kürek ve balyoz yardımıyla çıkaran işçiler, elde ettikleri taşın çiftini 25 liradan satıyor. İşçilerin bin bir zorlukla çıkardıkları "Kevke" adı verilen taşlar, birçok yapı inşasında kullanılıyor.

 

Sadece birkaç dakika düşünelim. Mükemmel düzeyde yaşıyormuşçasına, her insanımız üst düzey hayat sürüyormuşçasına, sanki mükemmel bir eğitim veriliyormuşçasına, işçilerin emeklerinin her kuruşuna kadar karşılanıyormuşçasına bir rahatlık düzeyindeyiz. Eksikliği hiç düşünülmüyor. Ülkede bir çalışan daha gitse bir emektar daha hayatını kaybetse ne olur düşünülmüyor.

Üst düzey makamların ham maddesidir emektarlar. Üstüne söylenebilecek başka cümle var mıdır?

Gerçekten bir reklam üzerinden para kazanılması hak mı? Verilen ücretlerin dudak uçuklatacak fiyatlara kadar uzanması normal mi? Bir videonun milyarlar kazanması, emeği yıllara uzananlara hak mı?  

indir1586451713688-b-nvbnvbnvb-1
 

Biz yeni nesil böyle olduğumuz için durum bu değil aslında. Bizi ve genel olarak yaşıtlarımızı bu duruma iten yaşadığımız, vatandaşı olduğumuz ülkemiz. Aynı zamanda ülkemizin bizlere sağladığı ya da sağlayamadığı yaşam imkanları. Hakkımızı arayıp bulamıyoruz. Çalışmalarımızın karşılığını alamıyoruz. Bizi robotlaşma yolunda ilerleten belki de ülkemizin ta kendisi.

Vatandaşlar olayların derinine inin, ininki zincirler birbirini tutsun. Her şey birbirini takip eden bir zincir. Haklarımız elimizden alınıyor. Emeklerimiz hiç ediliyor. Okumanın önemini bizlerde yok ediyorlar.

Eğitimi zaten bitirdiniz. Artık öğretim de son buluyor..

Zeynep Yaman

Zeynep Yaman