Ara

DİLİ YOK AMA CANI VAR.

  • Bunu Paylaş:
post-title

Sen evet sen de bu dünyaya bir kedi olarak ya da bir köpek, bir kuş hatta bir böcek olarak dahi gelebilirdin. Şanslısın ki sen bu dünya da konuşabilen, derdini anlatabilen, haykırabilen bir canlısın. Bizler biz insanlar duygularımızı ne kadar kolay belli ederiz. Konuşmasak dahi bakışlarımızla anlatırız isteklerimizi. Peki şu bakışlarda gördüğümüz anlamın bizlerden farkı nedir?

O bir kedi, o bir köpek, o bir tavşan işte o bir hayvan ama onun da atan bir kalbi var. Onun da canını kurtarmak pahasına savaşacağı korkusu var. Onun da canı yanıyor. O da senin gibi aç. Belki senin gibi bir anne. Belki yavrularını koruyan bir baba. Belki sığınacak bir yere ihtiyacı var. O, senin bulunduğun yerde sana zarar vermek için yok. Senin yardımın için orada belki de.

Ekran görüntüsü 2021-06-21 222524Ekran görüntüsü 2021-06-21 222543

Biz ne ara bu kadar acımasız olduk? Kendi zevkimiz adına hayvanları oyuncağımız gibi oynatıyor, şiddet gösteriyor, belki öldürüyoruz bile. Bir sokak köpeği sizleri kovaladığında ya da havladığında ise onları kötü görüyor hatta onlardan nefret ediyoruz. Böyle bir yaşam standartı içinde onların bize melek mi kesilmesini bekliyoruz?

Bir köpeğimizin bacaklarını kestik yetmedi kollarını aldık. Yemeğine çiviler attık. Vücuduna yapışkan döktük. Bir kedimizin boğazını kestik ağaca astık. Bunu yapan biz insanlar. Ne kadar korkunç varlıklarız değil mi? Şimdi düşünün o sokak köpeğinin havlarken aslında gözünde biz nasıl varlıklarız? Nasılız ki o canlar bizleri gördüğünde kendilerini korumaya çalışıyorlar.

 

Ekran görüntüsü 2021-06-21 222049

Hayvana şiddet son bulmuyor. Kayıp kedisini bu halde buldu

Hayvana şiddet son bulmuyor. Sivas'ta hayvansever Gül Dursun, bir gündür kayıp olan 'Tostos' isimli kedisini patileri ve kuyruğu kesik halde ölü buldu. Polis ekipleri olayla ilgili soruşturma başlattı.

 

Ekran görüntüsü 2021-06-21 222910

Hayvanlar ölüyor yasadan ses yok!

Hayvanlar katlediliyor, failler cezasız kalıyor. Şubat ayında çıkacağı söylenen Hayvan Hakları Yasası’ndan ise aylardır ne ses var ne seda. Hayvan hakları savunucuları “Etkili yasa bir an önce çıkarılsın” diyor.

 

Ekran görüntüsü 2021-06-21 223029

Korkunç vahşet! Birinin başı kesilmiş, diğerleri gömülmüş

Hayvanlara yönelik şiddet ve katliamların ardı arkası kesilmiyor. 5 sokak köpeğinin zehirlendiği Hatay'ın ardından kan donduran bir vahşet haberi de İzmir'den geldi. Çeşme'de mahallelinin beslediği 4 yavru köpekten 1'i başı kesik, ölü bulunan 2 köpeğin ise başlarında darp izleri görüldü. Diğer yavru aranırken, polis olayla ilgili inceleme başlattı. Perin Seven, "Manzara karşısında kanımız dondu. Bunu yapan canilerin bulunmasını istiyoruz. Hayvana bunu yapabilen insana da yapar" dedi

Ekran görüntüsü 2021-06-21 223218Ekran görüntüsü 2021-06-21 223230

Nefes almaya çalışan bir canın hayatına kast etmek bir suç değil mi? Bu kadar masum canları katletmek korkun değil mi? Ne zaman duracağız, bunun bir sonu yok mu? Bu masum hayvanların elinden hayatlarını alıyoruz, onların başını okşacağımıza kafalarını kesiyor, verebileceğimiz en büyük zararları veriyoruz.

Bir anne kedi var ki bir sürü can getirdi bu zorlu hayata. Onları yaşatmak pahasına kendi yemeğini kesti yavrularına yedirdi. Korudu kolladı, hayatı öğretti. Biri çıktı ve bu annenin yavrularını hayattan kopardı. Bir insan olsaydı bu anne kedi yapmayacaktı belkide. Kıymayacaktı yavrularının canına. Peki o kedinin suçu neydi bu ağır acıyı senin yüzünden yaşamaya mahkum kaldı?

Bunu yaşayan bir insan olduğunda bedeli çok ağırken neden hayvanlara uğratılan bu şiddetin bir bedeli yok? Neden insanlar bu kadar kolay öldürebiliyor onları? Korkmuyorlar çünkü. Ellerinden kaybolacak bir geleceği yok. Ellerinden gidecek hiçbir şeyi yok belki de. Kim duyacak kim bilecek sonuçta değil mi? İnsan hakları bu kadar fazlayken biz bu canların haklarını yok sayamayız..

Biz duyamıyoruz onları, ama anlayabiliyoruz. Başı okşanan bir köpeğin mutluluğunu anlayabiliyoruz. Bir tas mamaya gözlerinin içi parlayan bir kediyi görebiliyoruz. Yaktığımız canın haykırışlarını duyabiliyoruz. Hiç hayvan bu acıyı haketmez. Sen bir insan olarak ne kadar hakkın varsa yaşamaya bir hayvanın da o kadar hakkı var nefes almaya.

Alıştık demek ne kadar acı.. Dur demek bizim elimizde. Bu hayvanların mutluluğu da bizim ellerimizde..

Zeynep Yaman

Zeynep Yaman